Korisnik:
Lozinka:
Sve za škole

Ispis statistike od 24. 10. 2019.

Sedmaši otkrivali kulturno-povijesnu, prirodnu i gastronomsku baštinu samoborskog kraja

U srijedu 16.6.2021. u okviru nastave Građanskog odgoja i obrazovanja posjetili smo Samobor te uživali u brojnim atrakcijama koje ovaj grad nudi.

Samoborski muzej nam je otvorio vrata svog stalnog postava te su učenici imali priliku utvrditi gradivo iz mnogih predmeta kao i naučiti nešto novo. Posebnu pozornost pokazali su za noviju povijest i Ilirski pokret kroz lik i djelo Ferde Livadića, Stanka Vraza, Ljudevita Gaja i drugih.

Nakon razgleda muzeja i etno kuće udobno se smjestivši u dubokom hladu, pružila im se mogućnost da riješe dvije vrste radnih listića (u kojima su kreirana pitanja i zadaci koji potiču neformalno učenje i kreativnost) budu potaknuti na kritičko razmišljanje. Većina zadataka odnosila se na zamišljeni život iliraca u 21. stoljeću te njihove životne stavove i preferencije (npr. koju bi vrstu glazbe danas slušali ili imali na svojim mobitelima, kojim aplikacijama bi se služili i sl.), paralelno promišljanje o temi Ilirskog preporoda kroz „Šest mislećih šešira“, nastavak pisanja ljubavne poezije po uzoru na Stanka Vraza, akronime u hrvatskom jeziku i sl.

Potok Gradna s brojnim pješačkim mostovima daje mjestu epitet „male Venecije“, a šuma daje osvježavajuću notu i mir svakom posjetitelju. Uz bistri potok Gradna, okružen šumom, livadom i manjim igralištem smjestio se park Vugriščak na kojem su se učenici osvježili i opustili.

Naš kulturni ruksak dopunili smo posjetom Galeriji Prica u godini kada se obilježava 105. godina od slikarevog rođenja.

Pizzerija i slastičarna dale su poseban gastronomski pečat kojime smo zaokružili cjeloviti identitet o mjestu.

Jasminka Vidović Buinac, prof.

objavio: DANIJELA SELAK   datum: 21. 6. 2021.

« Rujan 2021 »