Europsko antifašističko nasljeđe

Autor: DANIJELA SELAK, 19. 1. 2022.

U mjesecu studenom 2021.godine sudjelovala sam zajedno s učenicima osmog razreda u EU projektu na temu The Other/Drugi i drugačiji  u okviru trilateralnog projekta Europsko antifašističko nasljeđe. Projekt se provodi u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Sloveniji.

Ovu temu sam istraživala putem likovnog izraza na izvannastavnoj aktivnosti Građanskog odgoja i obrazovanja u svojoj školi uz pomoć učiteljice Jasminke Vidović Buinac. Mogu istaknuti tri glavna poticaja za ovu temu:

• vrijednosti antifašističkog naslijeđa,
  • važnost građanske hrabrosti
  • prepoznavanja propagande koja dovodi do zločina nad određenim marginaliziranim skupinama.

Likovni radovi su ostvareni u različitim crtačkim i slikarskim tehnikama te se referiraju na jedan od gore navedenih poticaja.

Na fotografijama se vide naši radovi koji su dio putujuće izložbe u gradovima Zagrebu i Rijeci.

Uz radove na školskom panou vide se i autori likovnih radova s diplomama: Patricija Podunavac, Andrej Podunavac, Ema Somić, Dalia Lađević, Veronika Vuković (to sam ja koja pišem) i Elena Alijagić. Priznanje je dobila u naša škola.

Moje mišljenje je da putem likovnog izražavanja više i bolje učim o sebi i svijetu oko mene a likovna umjetnost mi daje značajan poticaj u obrazovnom okruženju.

Veronika Vuković, 7.a