Milan Steiner – Velikan likovne baštine, ponovo u Sisku

Autor: Ivan Koreny, 26. 3. 2014.

Povodom 120. obljetnice rođenja Milana Steinera u Sisku upriličena je jednotjedna izložba u Gradskoj galeriji Striegl. Posjetili smo ovu multimedijsku izložbu koja je, kako se pokazalo, kvalitetno postavljena za izvanučioničku nastavu. S učenicima petih razreda blok sat likovne kulture realizirala sam kroz istraživanje i osnaživanje kompetencija za cjeloživotno obrazovanje kao što su njegovanje kulturne, socijalne i građanske svijesti.

Bitan uvodni dio postava izložbe čini biografski prikaz autorova života i stvaranja kroz isječke novinskih natpisa povjesničara umjetnosti i kolega slikara.

Mladi intelektualci koji su se okupljali u zagrebačkim kavanama tih predratnih godina družeći se, razgovarajući o umjetnosti i razmjenjujući ideje, smatrali su upravo slikara Milana Steinera glavnim autoritetom o pitanjima suvremene umjetnosti. Posjedovao je knjige iz europskih umjetničkih središta, raspravljao o Cezanneovoj umjetnosti (smatra ga se ocem modernog slikarstva), ekspresionizmu i kubizmu te pratio berlinski časopis Der Sturm, pridonoseći naprednom intelektualnom ozračju i jačanju svijesti o pripadnosti europskom kulturnom prostoru.

Pružila nam se jedinstvena prilika vidjeti remek djelo ovog izuzetno nadarenog sisačkog slikara pod nazivom „Kiša“ koju je Moderna galerija iz Zagreba, kao vlasnik, ustupila za ovu izložbu. Prethodi joj skica, crtana tušem i perom, te iste godine, koja, na suptilan način uvodi promatrača u psihologiju Steinerova grafizma, koji tvrdi da: „crtati znači mjeriti“.

Slika je manjeg formata, oslikana uljanim bojama na platnu koje je kaširano na drvenu podlogu.

Ova po svemu posebna slika nastala je 1918. godine u posljednjoj godini života rano preminulog slikara. Likovni prostor nastao iz likovnih izražajnih sredstava: u ljestvici sivih tonova, stupnjevanjem gustoće, preklapanjem figura, to je prostor koji konvergira u dominantnoj atmosferi kišnog pljuska a figure osvajaju prostor svojim sjenama. Ovaj humanizirani prostor ogleda se u neprekinutoj estetskoj igri tonske modelacije.

U neposrednoj blizini likovnog djela postavljena je taktilna galerija za poluslijepe i slijepe osobe s pet staklenih podloga koje dočaravaju, uz audio vodiča, mogućnost multiosjetilne spoznaje spomenutog Steinerova djela. Za razliku od vizualnog doživljaja u kojem vid predstavlja glavno područje mišljenja, namjera je da se putem taktilne galerije vizualna predodžba dočara putem dodira i zvuka.

U sklopu izložbe pogledali smo projekciju dokumentarnog filma iz HRT-ovog ciklusa Portreti: ''Milan Steiner (1894-1918)'', scenarista Zdenka Tonkovića u režiji Mire Wolf .

Jasminka Vidović Buinac, prof.