Uz obilježavanje Dana darovitih - učenici „otkrivali umjetnost“ u galeriji Striegl

Autor: Ivan Koreny, 24. 3. 2015.

Učenici petog b. razreda, koji pokazuju poseban senzibilitet za slikarstvo, posjetili su izložbu u Gradskoj galeriji Striegl te na taj način sudjelovali u kulturnom životu grada. Iznimno nam je stalo pripremiti učenike za recepciju likovnog djela kao i na kritički odnos prema radu drugih te da budu u kontaktu sa suvremenim Europskim i svjetskim tokovima.

Interaktivnom analizom djela učenici su metodom otkrivanja ( radom u paru), priopćavali jedni drugima svoje misli o onime što opažaju i osjećaju. Uspješno su riješili edukativni kviz. Naučili su razlikovati slikarske tehnike, motive, raspoloženja na Strieglovim portretima i postigli postavljeni cilj:  doživjeti cjeloviti estetski dojam, doživljavanje vizualnog utiska.

Postav izložbe čine djela koja su po prvi put izložena u javnom prostoru, a prikazuju samo djelić širine autorovih interesa.

Proces karakterističan za Striegla beskonačno je intimističko skiciranje, utjelovljenje neprekidnog tijeka misli koje bilježi crtom i bojom. Strieglovi vizualni identiteti preobražavaju se snagom autorske osobnosti te upravo zbog te ljubavi prema komunikaciji i ljupke prilagodljivosti, on je veliki Umjetnik.

U toj potrazi rodni grad Sisak, kao permanentno mjesto življenja, javlja se kao opetovani motiv njegovog izričaja.

Jasminka Vidović Buinac, mag.art.