Svibanj-mjesec zaštite od požara

Autor: Ivan Koreny, 18. 5. 2016.

Učenici PŠ Žabno su 13. svibnja 2016. g. obilježili Svibanj- mjesec zaštite od požara. Svibanj je tradicionalno mjesec u kojem se posebna pozornost posvećuje zaštiti od požara. U našu školu u goste su došli članovi DVD Odra i predstavnici Vatrogasne postrojbe grada Siska. Izveli su pokazne vježbe vezane za obuku gašenja požara. Prije pokazne vježbe koja se odvijala na školskom igralištu predstavnik Vatrogasne postrojbe grada Siska održao je prezentaciju pod nazivom "Požar nastaje i kako se gasi". Učenici su saznali da je posao vatrogasaca opasan, zahtjevan, human i požrtvovan. Posao vatrogasaca nije samo gašenje požara, nego i očuvanje ljudskih života, očuvanje okoliša, spašavanje životinja. Svake godine 4.05. obilježava se Dan vatrogasaca. Zaštitnik vatrogasaca je Sveti Florijan.

NAUČILI SMO!!!!!

Sveti Florijan kršćanski je svetac i mučenik. Slavi se kao svetac zaštitnik Poljske, Linza i vatrogasaca te kao suzaštitnik Zagrebačke nadbiskupije.

Kao mladić pridružuje se rimskoj vojsci u kojoj zahvaljujući teškom radu i odlučnosti napreduje do mjesta časnika.

U pogansko svetište za Dioklecijanova progonstva priveli su svetog Florijana, veterana rimske vojske i visokog državnog činovnika u gradu Cetiumu. Doveden je da pred svima prinese žrtvu poganskim bogovima. Okrivljen je što je bio kršćanin i što je u Lauriacumu posjećivao kršćane i bodrio ih na ustrajnost u progonstvima.

Pozvan je da se i sam odrekne svoga kršćanskog uvjerenja. Florijan o tome nije htio ni čuti a kamoli se odreći vjere.

Stoga je stavljen na muke, pretučen i osuđen na smrt spaljivanjem.

Stojeći na lomači, Florijan navodno potiče rimske vojnike da zapale vatru, govoreći im “ako je zapalite, na plamenim jezicima ću vam pobjeći u nebo”. Uplašen njegovim riječima, umjesto da ga spali, carev pomoćnik Aquilinus naređuje da se Florijanu stavi kamen oko vrata i baca ga u rijeku Enns.

Bilo je to 4. svibnja 304. godine. Tijelo mu je kasnije pronađeno, a pokopala ga je pobožna žena po imenu Valerija.

Mučenikovo je tijelo pokopano nedaleko od Lauriacuma a nad grobom mu nastade slavna opatija St. Florijan.

Nakon pokazne vježbe i prezentacije učenici su uz nazočnost vatrogasaca upoznali vatrogasna vozila i opremu te su uz pomoć i podršku vatrogasaca sudjelovali u raznim pokaznim vježbama.

Druženje sa vatrogascima prošlo  je u ugodnom, poučnom i zabavnom raspoloženju.

Na kraju našeg druženja predstavnik DVD Odra  pozvao je naše učenike da se učlane u  DVD Odra i da na taj način svoje slobodno vrijeme provedu korisno i ugodno.

Mirjana Kraker, učiteljica PŠ Žabno