BICIKLIMA U BOK PALANJEČKI

Autor: DANIJELA SELAK, 11. 6. 2017.

Pustolovi su 10. lipnja 2017. odradili posljednju pustolovinu u ovoj godini. Ovaj put naše prijevozno sredstvo bio je bicikl, a odredište selo Bok koje se nalazi svega 5 km od naše škole, a poznato je po zaštićenoj graditeljskoj baštini.

Da pustolovina bude bolja, pomogli su nam mještani, naš domar Ivo Malović, gospodin Mijo Domitrović te Ivin stric.

Najprije smo otišli do kapelice svetog Petra i Pavla. Prošli smo pored nekadašnje seoske oglasne ploče i došli do najveće drvene kuće koja je atraktivna jer stoji na brojnim ostacima rimskog graditeljstva.

Nakon razgledavanja posavske kuće Mije Domitrovića, odlazimo do seoskog doma gdje nas čekaju traktori kojima se dvadesetak minuta vozimo do "Bočkoga vrelca" izvora ljekovite vode koja se nalazi unutar tzv. glave Save zbog koje je selo dobilo ime Bok. Naime, Bočki vrelac je cijev duboka gotovo 1000 m iz koje lagano curi slana voda i plin metan. Dvadesetih godina prošlog stoljeća cijev je postavio poznati sisački poduzetnik Petar Teslić u namjeri da koristi vodu za piće i kupanje.

Pustolove su u svome domu ugostili naš domar i njegova obitelj. Nakon odmara i gozbe zahvaljujemo domaćinima. Vraćamo se biciklima pred školu i razmjenjujemo dojmove. Nakon viđenog zaključujemo kako ćemo Bok zasigurno ponovo posjetiti i rado preporučiti drugima.

Tomislav Turkalj