Dan izumitelja

Autor: Marijana Zabrešćak, 11. 11. 2017.

Danas kada možemo putovati na Mjesec, skakati s ruba svemira, klonirati, kada nam je nezamisliv život bez mobitela, laptopa, društvenih mreža te kada nismo sigurni kako su ljudi prije živjeli sa samo 3 programa na televiziji, izumi i otkrića iz povijesti čine nam se poput znanstvene fantastike jer kako su svi ti ljudi uspjeli doći do svojih teza i zaključaka bez Googlea i dostupnosti brojnih informacija u tren oka?!

Električna struja, automobili, telefoni, kemijske olovke, dinamit i padobran samo su neki od izuma bez kojih bi današnji svijet bio nezamisliv.

U spomen na sve izvanredne pojedince (Nikola Tesla, Karl Benz, Alexander Graham Bell, Slavoljub Penkala, Alfred Nobel, Faust Vrančić,...) koji su svojim izumima zadužili čovječanstvo, 9. studenoga, na dan rođenja američke glumice i izumiteljice Hedy Lamarr (koja je patentirala tehnologiju bez koje bi Wi Fi danas bio nemoguć) obilježava se Svjetski dan izumitelja.

Upravo na taj dan i nekolicina učenika iz produženog boravka vođena onom iskrenom dječjom znatiželjom odvažila se biti drugačija od drugih stvorivši vlastite male 'izume'.

Tako su nastali KOLAČNJAK (stroj koji u trenutku sam pravi kolače po želji), ZADAĆOPIS (posebno patentirana olovka koja pritiskom na određeni gumb sama piše zadaću iz pojedinog predmeta),

KUHORUK (stroj koji guli, sjecka, riba, prži, kuha, sve sam radi umjesto mame) i ROBOSPO (robot koji vas u tren oka pretvara u vrsnog sportaša, potrebno je samo odabrati željeni sport)...

Tanja Kovačević