NATJECANJE U ČITANJU NAGLAS (NOĆ KNJIGE 2019.)

Autor: LAHORKA MARIĆ, 29. 4. 2019.

Natjecanje u čitanju naglas već sedmu godinu je namijenjeno učenicima osnovnih škola od trećeg do osmog razreda s ciljem poticanja i popularizacije knjige i čitanja, razvijanja ljubavi prema knjizi i čitanju kao kvalitetnom provođenju slobodnog vremena, unaprjeđenju čitalačkih sposobnosti učenika i poticanju  usmenog izražavanja.

Učenici se natječu u mlađoj kategoriji koja obuhvaća treći, četvrti i peti razred te u starijoj kategoriji u kojoj sudjeluju učenici šestog, sedmog i osmog razreda.

Organizator ovog natjecanja je Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac  Sisak koja ove godine obilježava sjećanje na djelo autora Mate Lovraka  „Vlak u snijegu“.  Lovrak je bio najmlađe dijete u šesteročlanoj obitelji, a njegov otac, inače krojački obrtnik, u njegovu je djetinjstvu kupovao knjige koje je onda navečer naglas čitao Mati i njegovoj starijoj braći. I upravo na književnom nasljeđu je Lovrak za života tvrdio da je prije svega učitelj i pedagog, a onda književnik kojem su inspiracija za djela bili upravo pedagoški rad i ljubav prema djeci.

Ove godine Osnovnu školu Braće Ribar u pratnji mentorice Željke Đerić u starijoj kategoriji  u  finalnom natjecanju predstavljala  je učenica šestog razreda L.T.  koja je čitala djelo autora Ivana Kušana „Lažeš, Melita“  koja je svojom interpretacijom djela zauzela drugo mjesto na finalnom natjecanju!   Također, u finalnom natjecanju u mlađoj kategoriji kao čitač istaknuo se učenik četvrtog razreda L.C. sa interpretacijom djela  Hrvoja Hitreca „Eko eko“.

Njihove vještine interpretativnog čitanja prepoznala je Prosudbena komisija koja je sastavljena od kulturnih djelatnika grada Siska. Nagrađeni natjecatelji su dobili prigodne darove i besplatnu godišnju članarinu u sisačkoj knjižnici, a pobjednike očekuje Županijsko natjecanje u čitanju naglas!

Još  jednom čestitamo pobjednicima i pozivamo buduće generacije da nam

se slijedeće godine pridruže u što većem broju!

Željka Đerić

NATJECANJE U ČITANJU NAGLAS (NOĆ KNJIGE 2019.)

Autor: LAHORKA MARIĆ, 29. 4. 2019.

Još  jednom čestitamo pobjednicima i pozivamo buduće generacije da nam

se slijedeće godine pridruže u što većem broju!

Željka Đerić