Posjet izložbi Industrijska baština grada Siska u Holandskoj kući, Rimska br.10

Autor: Ivan Koreny, 7. 10. 2013.

Nas četrdesetsedmero osmaša s veseljem smo istraživali i učili o prošlosti grada koji je nekada bio važno gospodarsko središte, a danas bi to bio potencijal za dalji razvitak.

U ponedjeljak 30. rujna u okviru nastave likovne kulture, a pod nastavnom temom Kulturna baština, posjetili smo zanimljivu izložbu u našem gradu.

Izložba je postavljena u Holandskoj kući koja je nastala u drugoj polovici devetnaestog stoljeća kao značajan spomenik kulture na početke industrijskog razvoja našega grada.

Uvodno predavanje održao je autor izložbe, kustos Sisačkog gradskog muzeja, gospodin Vlatko Čakširan. Njegovo nam se predavanje svidjelo jer je na zanimljiv način uspio objasniti ovu temu i zainteresirati nas za daljnje istraživanje.

Saznali smo o novim lokacijama i građevinama iz vremena industrijskog procvata grada i prisjetili se onih iz neposredne blizine stanovanja na Zelenjaku.

Bogatu industrijsku baštinu našega grada između ostalog čine: pivovara iz 1855., holandska kuća - skladište iz 1860,  željeznička pruga Zidani Most-Zagreb-Sisak puštena u promet 1862., parna kupelj iz 1892., električna centrala „Munjara“ iz  1907., tvornica alkoholnih pića „Segestica“iz 1919, tvornica „Siscia“ za izradu finih koža iz 1920., tvornica cipela iz 1922., tvornica tanina iz 1925., Shellova Rafinerija 1926, tvornica šešira u Galdovu iz 1927., Jodno lječilište iz 1932,  most na Kupi iz 1934, Talionica Caprag utemeljena 1939., pristanište i skladišta na rijeci Kupi te brojne ciglane, mlinovi i pilane.

Klikom na donji link pročitajte brošuru:

DANI_EUROPSKE_BASTINE.pdf

Tekst i fotografije:

Ana Aleksić, 8.c

Posjet izložbi Industrijska baština grada Siska u Holandskoj kući, Rimska br.10

Autor: Ivan Koreny, 7. 10. 2013.

Klikom na donji link pročitajte brošuru:

DANI_EUROPSKE_BASTINE.pdf

Tekst i fotografije: