Izložba, predavanje i radionica starih fotografskih tehnika

Autor: Ivan Koreny, 15. 11. 2015.

U četvrtak 5.11.2015. učenice 6.b razreda posjetile su Narodnu knjižnicu i čitaonicu Vlado Gotovac. Izložbu starih fotografskih tehnika činili su, između ostalog, muzejski eksponati, a predavanje i radionicu održao je sisački fotograf Miroslav Arbutina, voditelj Foto kluba i foto galerije Siscia Obscura.

U nastavku pročitajte više o izložbi i pogledajte fotografije.

Izložba, predavanje i radionica starih fotografskih tehnika

Nakon uvodnih riječi voditeljice zavičajne zbirke, Jasminke Jagačić Borić, prisutni su bili upoznati s dvjema foto-tehnikama o kojima je govorio sisački fotograf Miroslav Arbutina i praktično pokazao postupak s mokrim kolodijskim pločama.

Prva je poznata kao Sepija ispis i pojavljuje se sredinom 19. st. Početkom 20.st. ova tehnika preimenovana je u Van Dyke Brown proces po znamenitom flamanskom slikaru na čijim je slikama prevladavao smeđi/sepija ton, a takav ton dobiva se na fotografijama koje nastaju miješanjem amonijum feri citrata (regulator kiselosti) i srebro nitrata. Engleski znanstvenik Sir John Frederick William Herschel (1792.-1871.) smatra se njegovim izumiteljem.

Druga tehnika dobivanja fotografije je tehnika s mokrim kolodijskim pločama (wet plate collodion). Frederic Scott Archer je prvi otkrio postupak i napravio svjetlosni zapis na taj način, davne 1851. godine.

Na radionici je prezentiran postupak mokre kolodijske ploče s jodnim srebrom.

Postupak se izvodi na sljedeći način: kolodijumu se dodaju jodne soli, a zatim se njime nalijeva za to priređena staklena pločica, dok se ne stvori tanka opna. Kolodijska ploča se polaže u kupku srebrnog nitrata. Jod i srebro obrazuju srebrni jodid (jodno srebro). Fotografiranje se mora izvesti isključivo na mokroj ploči.

Za razvijanje služe željezne i bakrene soli. Djelovanjem razvijača izlučuje se crna modifikacija metalnog srebra na osvijetljenim mjestima. Stoga se govori o fizikalnom razvijanju. Srebro se nalazi u veoma tankom sloju na kolodijumu  kao neka maska i u jednoj ravnini. U tome i jest razlika prema drugim fotopostupcima u kojima se crne čestice srebra nalaze raspoređene po dubini fotosloja. Ta pojava uzrokuje veliku moć razlučivanja mokrog kolodijum postupka s jodnim srebrom.

Nakon predavanja i prezentacije foto-tehnika učenice su zaključile da ih ovakav način rada zanima te bi željele i same kreirati u maniri starih fotografa.

Voditeljica foto skupine:

Jasminka Vidović Buinac, mag.art.

Izložba, predavanje i radionica starih fotografskih tehnika

Autor: Ivan Koreny, 15. 11. 2015.

U nastavku pročitajte više o izložbi i pogledajte fotografije.

Izložba, predavanje i radionica starih fotografskih tehnika

Na radionici je prezentiran postupak mokre kolodijske ploče s jodnim srebrom.

Voditeljica foto skupine:

Jasminka Vidović Buinac, mag.art.