Radionica stop animacije

Autor: Ivan Koreny, 6. 5. 2016.

Stop motion je animacijska tehnika koja omogućuje naizgled samostalno kretanje snimljenih objekata.

Objekti se pomiču u malim pomacima a svaki pomak se fotografira.

Reprodukcija snimljenih kadrova daje iluziju kretanja snimljenog objekta.

Stop animacija može biti relativno jednostavna, svakako je zabavna, bliska djeci i ne zahtjeva osobitu likovnu nadarenost.

Uz teorijsku osnovu i čitav niz praktičnih primjera učenici  prolaze sve elemente stop animacije i uz malo volje, ideje i strpljenja kreirati vlastiti uradak.

Cilj

Radionica ima za cilj upoznati djecu (učenici od 5 do 8 razreda)  sa osnovnom terminologijom i definicijom stop animacije, potaknuti razvoj vlastitih ideja i alata za razradu pojedinih faza te ih osposobiti bazičnom tehnikom za izradu svog prvog filmića.

Sadržaj

Uvod – kratak pregled animiranih stop motion filmova, definicija osnovnih pojmova, moguće tehnike i korištenja materijala

Prezentacija dogovorene tehnike rada i proba s praktičnim testom

Osmišljavanje jednostavne teme, razvoj ideje, izražavanje kroz oblike i boje

Crtanje – kolaž – fotografiranje – izrada filma

Montiranje videa i dodavanje zvuka

Prezentacija učeničkih radova

1. U moja jedra ti budi vjetar, autorice: Ema Dugandžić, Nikolina Marinić i Paula Mikinac, 8.a

U moja jedra ti budi vjetar

Ema Dugandžić, 8.a: Naš filmić nastao je na satu likovne kulture na poticaj naše profesorice Jasminka Vidović Buinac. U njemu se nalazi 189 fotografija, načinjenih iz istog rakursa koje smo povezale u programu Filipagram. Jako smo uživale kreirajući ovu animaciju i nadamo se da će vam se svidjeti.

2. Animacija, autorice: Martina Kolar, Tea Ilijević i Sena Nadarević, 6.b

Animacija

Radionica stop animacije

Autor: Ivan Koreny, 6. 5. 2016.

Objekti se pomiču u malim pomacima a svaki pomak se fotografira.

Reprodukcija snimljenih kadrova daje iluziju kretanja snimljenog objekta.

Cilj

Sadržaj