Prošli četvrtak, 9.6.2016.g. učenici petih razreda posjetili su NP Plitvička jezera i Slunjske Rastoke

Autor: Ivan Koreny, 13. 6. 2016.

Učenici petih razreda u pratnji stručnih vodiča, razrednica i predmetnih učitelja posjetili su Nacionalni Park Plitvička jezera, a na povratku u Sisak i Slunjske Rastoke tzv. „Male Plitvice“.

Razgledavanje krajolika i njegovih prirodnih sustava: reljefa, vode, vegetacije, flore i faune započelo je pješačenjem i vožnjom panoramskim vlakom kroz šumoviti dio parka. Učenici su obišli Donja jezera i Veliki slap, najveći slap Plitvičkih jezera, a od Gornjih, jezero Kozjak i osvijestili estetsku vrijednost krajolika kao mjesta koje izaziva divljenje.

Posjetili smo špilju Šupljaru koja je visoka 80 metara. Ova špilja bez svoda i poda doista je „šuplja“ i posjetitelji mogu proći kroz nju do jezera Kaluđerovac. Cjeloviti doživljaj prolaska zavojitim kamenim stubištem ovog speleološkog objekta pojačala je kiša koja je padala za vrijeme obilaska.

Zanimljivo je da su Plitvička jezera kao najposjećeniji nacionalni park poznata po brojnim slapovima i vodopadima koji su, svi osim jednog, nastali prelijevanjem vode iz jezera u jezero preko sedrenih barijera. Međutim, jedan slap i to onaj najveći nije nastao prelijevanjem preko sedrene barijere veće je to tzv. erozijski vodopad. Nastao je unazadnim usijecanjem potoka Plitvice u vapnenačku podlogu.
Jedinstveni doživljaj u ljepoti jezerskog krajolika pružila je vožnja elektrobrodom po jezeru Kozjak koje je posljednje u nizu Gornjih jezera te je ujedno najveće (0,83 km²) i najdublje (46 m) jezero Plitvičkih jezera. Voda iz jezera Kozjak dalje se prelijeva u niz Donjih jezera. To su jezero Milanovac (dubine 18 m), Gavanovac (dubine 10 m), Kaluđerovac (dubine 13 m) i Novakovića brod (3 m).

Ova se jezera pružaju u nizu prema sjeveru, a nalaze se u duboko usječenom kanjonu u području izgrađenom od vapnenaca gornje krede. Obale su im stoga uglavnom ravne i strme, a Donja jezera su površinom znatno manja od Gornjih. U ovom dijelu se nalazi i nekoliko zanimljivih špilja. Donja jezera završavaju prelijevanjem vode iz Novakovića broda preko 25 m visokog vodopada na mjestu zvanom Sastavci. Sastavci su dobili ime jer se ovdje s vodom iz Plitvičkih jezera „sastavlja“ voda iz potoka Plitvice i to preko impozantnog 76 m visokog vodopada.

Sl_01 Karta područja NP Plitvička jezera

Sl-1 Špilja Šupljara

Sl-2 Donja jezera: uska, izdužena i strma obala

Sl-3 Jezero Kozjak

Sl-4 Mlinica

Sl-5 Rastoke

2/3 parka prekriveno je šumom. Iako vode zauzimaju tek oko 1% površine Parka, one predstavljaju najvredniji element krajobraza. Određeni kemizam vode uvjetovan litologijom, akumuliranje vode u okršenom podzemlju, uz stalno pritjecanje i istjecanje, omogućili su i pomogli razvoj biološke komponente (pojava biljnih organizama) uz razvoj raznih sedrotvoraca te taloženje sedre i stvaranje i rast sedrenih barijera.

Osim velike važnosti i prepoznatljivosti nežive prirode (geološke, geomorfne i hidrografske) Nacionalni park Plitvička jezera ima izuzetnu vrijednost biološke raznolikosti i kulturno-povijesne baštine te je kao neponovljiva vrijednost pod zaštitom UNESCO-a od 1979 godine.

Za vrijeme razgledavanja Parka pratila nas je lagana kišica i mnoštvo stranih turista. Naši učenici su izmjenjivali pozdrave tipa Origato, guten Tag, …susreli se s osnovnoškolcima iz okolice Varaždina...bilo je…fantastično!

Na povratku u Sisak zastali smo u Rastokama, prigradskom naselju grada Slunja, koje nazivaju Malim Plitvicama, i na taj način upoznali iznimno svjedočanstvo žive kulturne tradicije i civilizacije. U pratnji „vile“ posjetili mlinicu iz 17 st. i baku Katu koja je ispričala priču o mlinu žličaru koji predstavlja remek-djelo ljudskog kreativnog duha kao poseban primjer tradicijskog ljudskog naselja i međudjelovanja s okolišem. Oprostili se s „vilom“ koja je vješto dočarala povijesnu dubinu krajolika kao i estetske vrijednosti mjesta.

Na polasku iz „rastočene Slunjčice“ djeca su kupila brašno iz mlina za svoje omiljene specijalitete.

Za više fotografija pogledajte fotogaleriju!

Jasminka Vidović Buinac

Autor: Ivan Koreny, 13. 6. 2016.

Sl_01 Karta područja NP Plitvička jezera

Sl-1 Špilja Šupljara

Sl-2 Donja jezera: uska, izdužena i strma obala

Sl-3 Jezero Kozjak

Sl-4 Mlinica

Sl-5 Rastoke

Za više fotografija pogledajte fotogaleriju!

Jasminka Vidović Buinac