POKAŽI PODRŠKU

Autor: DANIJELA SELAK, 24. 3. 2017.

Na prvi dan proljeća, 21. ožujka, obilježava se “Svjetski dan sindroma Down“. Taj datum (21/3) predstavlja 3 kopije kromosoma 21 koji je jedinstven za osobe s Down sindromom.

Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Cilj Šarenih čarapa je da svi pričaju o Svjetskom Down sindrom danu, a to se može učiniti i tako da nosimo čarape… vedro obojane različite čarape.

To je jako jednostavno, bez obzira jeste li kod kuće, u vrtiću, u školi, na poslu, bilo gdje. Ako vas pitaju zašto 21.3. nosite različite čarape, recite svima da bar na ovaj način želite stvoriti jedinstveni globalni glas za zalaganje prava, inkluziju i dobrobit osoba sa sindromom Down.

Usvajanjem odluke 10. studenoga 2011., Ujedinjeni narodi su prihvatili rezoluciju, te time iskazali podršku zaštiti prava osoba s Down sindromom u cijelom svijetu, a posebice u zemljama u razvoju.

Šarenim čarapama pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom da se integriraju u naše društvo, da im se osigura mjesto u vrtiću i školi, posao. Zašto šarene ili različite čarape? Zato da se priča o problemima osoba s Down sindromom. Kada vas na poslu ili u školi ili na cesti upitaju: Zašto nosiš šarene (različite) čarape? Progovorit ćete o problemima osoba s Downom i pokazati podršku.

Nošenjem šarenih čarapa, likovnim radovima na temu čarapa i predavanjem o Down sindromu i učenici naše škole poslali su poruku podrške.

Tihomir Bušić, prof. defektolog logoped

POKAŽI PODRŠKU

Autor: DANIJELA SELAK, 24. 3. 2017.

Tihomir Bušić, prof. defektolog logoped