Posjet osmaša Vukovaru

Autor: Marijana Zabrešćak, 17. 11. 2017.

''Vukovar je zasigurno najiskreniji grad na svijetu jer se svaka riječ može gotovo isti tren ogledati u srcu.''

Siniša Glavašević

Učenici naše škole su  15. i 16. studenoga 2017. godine posjetili Vukovar. Krenuli smo u ranim jutarnjim satima u srijedu i u ugodnom ozračju stigli u Vukovar. Prvi smo dan posjetili Muzej grada Vukovara u dvorcu Eltz i Muzej vučedolske kulture. Poslije ručka  poslušali smo predavanje časnika Hrvatske vojske o Domovinskom ratu i bitki za Vukovar. U poslijepodnevnim satima prošetali smo Vukovarom i obišli njegov uži centar. Nakon večere su se učenici  opustili i zabavili u disku do 21.30 sati. Učenike su dočekale velike spavaonice, a najveća s 29 kreveta je pripala našim dječacima. Noć je ipak protekla mirno i uspjeli smo se odmoriti za idući dan.

Četvrtak je počeo razgledavanjem prostora bivše vukovarske vojarne, a danas Memorijalnog centra Domovinskog rata. Časnik Hrvatske vojske predstavio nam je izložbeni prostor, a zatim smo posjetili i vidjeli značajne lokalitete Kukuruzni put - Puta spasa, Spomen doma hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti Vukovarsku bolnicu – Mjesto sjećanja, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata i masovnu grobnicu Ovčara. Učenici su u miru i tišini s puno dostojanstva poslušali predavače i zapalili svijeće na Memorijalnom groblju i Ovčari. Posebno emotivan trenutak  za nas bio je u vukovarskoj bolnici kada smo vidjeli sadašnju i ratnu ravnateljicu vukovarske bolnice Vesnu Bosanac. Svi smo je pozdravili velikim pljeskom. Njezina je uloga u najtežim vukovarskim trenutcima bila poput svjetla koje pruža izlaz iz mraka goreg od smrti same.

Veliku zahvalu dugujemo i našoj turističkoj pratiteljici Ani koja nam je lijepo predstavila Vukovar i događaje iz bitke za Vukovar.

Monika Leško, vjeroučiteljica

Posjet osmaša Vukovaru

Autor: Marijana Zabrešćak, 17. 11. 2017.

Siniša Glavašević

Monika Leško, vjeroučiteljica