2024-03-06 15:46:35

Posjet retrospektivnoj izložbi Ivana Meštrovića (Vrpolje, 1883.- South Bend, Ind., SAD, 1962.)

Dana 1. 3. 2024.g. učenici 6.c razreda posjetili su retrospektivnu izložbu kipara Ivana Meštrovića u Galeriji Klovićevi dvori. Ovom izložbom se ujedno obilježava 140. godišnjica od rođenja slavnoga kipara čiji je kozmopolitizam i svjetski uspjeh osim Europe uključio i Sjedinjene Američke Države.

„Nikada nisam svoje vrijeme mrzio ili podcjenjivao, ali sam  nastojao da ga i ne precjenjujem i ne izdvajam iz prošlih vremena, već da ga – koliko sam mogao – povežem s prošlim vremenom, pripravljajući veze s budućim, gajeći uvijek oduševljenje za ono vrijeme koje će doći, koje treba da bude i ljepše od našega.“

(I. Meštrović, Predgovor monografije Meštrović MCM XXX III, Zagreb, 1933.).

U obilasku do sada najopsežnije prezentacije našeg najznačajnijeg kipara u izložbenom prostoru kao i u tkivu grada učenike je vodila učiteljica likovne kulture.

                                                      Jasminka Vidović Buinac, mag. art.

(više fotografija i teksta pod VIŠE)

             

Valja naglasiti da djelovanje slavnog kipara osim umjetnosti (književnost i arhitektura) u sebi prožima pedagoški rad (između dva rata predaje kiparstvo na Zagrebačkoj likovnoj akademiji, te na američkoj Umjetničkoj školi pri Sveučilištu u Siracuseu i South Bendu pedesetih godina, gdje predaje na postdiplomskom studiju Sveučilišta Notre Dame).

Na tri etaže, te u prekrasnom atriju i predvorju Galerije Klovićevi dvori, predstavljeno je oko dvjestotinjak umjetnina iz Meštrovićevog opusa. Ovaj uspješan postav dao je iscrpnu informaciju o Meštrovićevom životu i radu na panoima prepunih fotografija i arhivskih dokumenata. 

Za ovu su prigodu, osim matičnih muzeja (Atelijera Meštrović iz Zagreba i Galerije Meštrović iz Splita), djela posuđena ponajprije od obitelji Meštrović te brojnih muzeja, galerija i institucija u zemlji i inozemstvu: Gliptoteke HAZU i Kabineta grafike HAZU iz Zagreba, Narodnog muzeja u Beogradu, Muzeja grada Beograda, Muzeja Rodin iz Pariza te Narodne galerije Praga i Češke akademije umjetnosti čijim je počasnim članom postao 1929.g.

Francuski kipar August Rodin, koji je bio svojevrsni uzor mladim srednjoeuropskim kiparima početkom 20.st., prepoznaje Meštrovićev talent proglasivši ga: „čudom među kiparima“. 


Osnovna škola Braća Ribar Sisak